Reklama

Wyborny kit drzewny i maść użyteczna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyborny kit drzewny i maść użyteczna - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 16 kwietnia 1857 r. zamieścił recepturę na wyborny "kit drzewny i maść użyteczną na szczepienie drzew”. Może warto skorzystać z tych, sprawdzonych podobno, rad?

Powoli zbliża się wiosna, a wraz z nią (tuż przed rozpoczęciem wegetacji lub zaraz po jej rozpoczęciu, gdy w roślinach krążą już soki) przycinanie i szczepienie drzew owocowych. „Rany” na gałęziach trzeba „opatrzyć”, a służą do tego odpowiednie maści lub kit drzewny. Produkty te bez trudu można kupić w sklepach ogrodniczych, ale można je również sporządzić samemu. Jedną z receptur na kit drzewny można przeczytać Tutaj

Dzisiaj inna receptura, bardzo konkretna.

„Bierze się 6 części gnoju bydlęcego świeżego 3 części staréj gliny od budynków, 2 części popiołu drzewnego i jedna część cienko przesianego piasku” - czytamy. Potem trzeba wszystko wymieszać i przy przechowywaniu skrapiać słoną wodą. „Ten kit nadzwyczajnie skuteczny” - zapewnia autor notatki w Rawicko-Krobskim Dzienniku Powiatowym z 1857 roku.

Receptura na maść jest następująca: „Roztopie się 2 funty* czystego pechu (smoła szewiecka) i funt żółtego wosku, to oboje się zmiesza i doda się 6 do 8 łutów* sadła wieprzowego a wszystko się powoli gotuje ustawicznie mieszając”. Ta czynność powinna trwać „ćwierć godziny”, potem trzeba dodać „ćwierć funta terpentyny”, jeszcze raz zagotować i zlać go glinianych naczyń. Gdy mieszanina ostygnie, maść jest już gotowa.

*Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb.

*Łut - dawna jednostka miary masy. Była używana w Europie od średniowiecza do końca XIX wieku. Stosowana przez kupców i mincerzy do określania wagi monet i wagi probierczej srebra. 1 łut = 1/16 grzywny* lub 1/32 funta. Jego wartość w zależności od stulecia i miejsca wynosiła od 10 do 50 gramów. W Polsce wynosiła 12,65625 grama.

*Grzywna - jednostka masy używana w średniowieczu w Polsce, Czechach i na Rusi oraz jednostka płatnicza. Jedna grzywna mennicza polska oznaczała masę około połowy funta karolińskiego (połowa 367 g - ok. 183,5 g; II poł. XI w.).

Źródło: Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy