„Ziemiak” był „wielkiego podłużnego kształtu z czerwoną łupiną* a smacznem miączystem jądrem, który dotąd jest czerstwy i wielki plon przynosi”. Jego łodyga „doszła do 12 -14 stóp* wysokości, a jeden ziemiak rozmnożył się u p. B. tak dalece iż już ma 5 Centnary i funt 27 śgr* przedaje”.
Jak otrzymać „do zadziwienia piękne perki” można przeczytać TUTAJ.
Różne ciekawostki o ziemniakach, znajdują się TUTAJ.
*Barwa skórki jest stałą cechą genetyczną. Większość odmian ziemniaków w polskim rejestrze ma żółtą barwę łupiny. Czerwoną skórką charakteryzuje się wiele odmian, najpopularniejsze są: Bellarosa, Cecile, Oberon, Rosalind, Red Sonia, czy Roko, a różową Irga. Po obróbce termicznej ich miąższ jest słodki i kremowy - w większości raczej kleisty niż sypki.
*1 talar = 30 srebrnych groszy = 360 miedzianych fenigów = 8 zł. W latach 1841-1850 w regionie poznańskim i szczecińskim duży bochenek chleba kosztował 3 gr sr., beczka piwa 3 talary, kwarta mleka (ok. 1,125 litra lub 0,9422 litra) - 1-2,5 gr sr. Zarobki dzienne w Wielkopolsce w groszach srebrnych kształtowały się następująco: najemnik w okresie żniw z wyżywieniem całodziennym 9 -15, dziewka folwarczna dziennie 1- 2, najemnik w porze zimowej z wyżywieniem 2,5, robotnik leśny 5, chałupnik za pracę najemną 10 -12.
*Stopa - jednostka miary, nawiązująca do przeciętnej długości stopy ludzkiej. W różnych krajach miała ona różną długość. Zmieniała się także na przestrzeni wieków. W przybliżeniu można przyjąć, ze to około 30 cm.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.