Reklama

Przemówienia, gratulacje i podziękowania. Rawiccy strażacy podsumowali miniony rok [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 703 interwencje odnotowały w 2022 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu rawickiego. Średnio, do zdarzenia wyjeżdżały co 12 godzin i 27 minut.

Reklama

Rawiccy strażacy zawodowi podsumowali 2022 rok. W środę (22.02.2023) w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu odbyła się narada roczna. Oprócz miejscowych strażaków i pracowników cywilnych brali w niej udział: bryg. Robert Natuniewicz - zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, samorządowcy ze wszystkich gmin i powiatu rawickiego, szefowie innych służb mundurowych, Rafał Sołtysiak - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu czy Roman Krupieńczyk - prezes Zarządu Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Rawiczu.

Rawicz. Strażackie statystyki za 2022 rok

Sprawozdanie ze zrealizowanych zadań w minionym roku oraz plany na bieżący rok przedstawił mł. bryg. Marcin Wysokiński, komendant powiatowy PSP w Rawiczu. Podkreślił, że w 2022 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej podjęły 703 interwencje. To o 126 mniej niż w 2021 roku. 40 interewencji zostało zakwalifikowanych jako Izolowane Zdarzenia Ratownictwa Medycznego. Zanotowano również wsparcie 65 zastępów z innych powiatów w pięciu akcjach prowadzonych na ziemi rawickiej. W minionym roku - w wyniku różnego rodzaju zdarzeń - śmierć poniosło 19 osób, 110 zostało rannych, w tym 13 dzieci.

Rawiccy strażacy udzielili też, tzw. pomocy sąsiedzkiej podczas 37 zagrożeń. Po 13 razy interweniowali w powiecie trzebnickim oraz górowskim, 4 - w poznańskim, po 2 w powiatach gostyńskim i leszczyńskim oraz po 1 na terenie powiatu krotoszyńskiego, kościańskiego oraz konińskiego. 

Były zakupy

Szef rawickich strażaków wspomniał, że w minionym roku do jednostki trafił żaden nowy samochód. Zakupów jednak nie brakowało. Dzięki wsparciu powiatu rawickiego i gmin Rawicz, Miejska Górka, Pakosław oraz Jutrosin kupiono kompresor wysokociśnieniowy do ładowania butli powietrznych o wartości 66 tys. zł, a dzięki wsparciu innych sponsorów, m.in. specjalne buty skórzane czy nowe kominiarki niepalne. Pewne jest już także, że w 2023 roku do jednostki trafi nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. 

Nie tylko pożary

W ostatnich latach rola strażaków coraz bardziej się zmienia. Nie tylko gaszą pożary. Tych na terenie powiatu rawickiego odnotowali 154. Znacznie częściej, bo 490 razy interweniowali w związku miejscowymi zagrożeniami (w tym, m.in. wypadki czy usuwanie skutków wichur czy nawałnic). 49 alarmów okazało się fałszywych.

Komendant powiatowy przypomniał także niektóre ze strażackich interwencji z minionego roku. Największą z nich była akcja gaśnicza hałdy odpadów w jednej z rawickich firm. Działania prowadzono przez 160 godzin - od 19 do 25 lipca 2022 roku. W akcji brało udział 316 strażaków z powiatu rawickiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego, śremskiego, międzychodzkiego, gnieźnieńskiego, a także z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Użyto 105 wozów pożarniczych i 23 pojazdy innych służb. Zużyto 13 milionów litrów wody. Zbudowano dwuipółkilometrową  magistralę wodną z poligonu. Pożarem objęte było 3.500 metrów kwadratowych. Koszty akcji wyniosły 400 tysięcy złotych, a straty popożarowe - 500 tys. złotych. W działaniach, oprócz strażaków, brali udział policjanci, a także Wojska Obrony Terytorialnej, przedstawiciele samorządów czy firm, ale i osoby prywatne. 

Czytaj także: Ogromny pożar w Rawiczu

Mł. bryg. Marcin Wysokiński wskazał także na duże znaczenie prewencji. Funkcjonariusze jednostki prowadzą aktywną działalność informacyjno-edukacyjną, w tym zajęcia z użyciem mobilnego symulatora zagrożeń. Spotykają się z mieszkańcami, by porozmawiać o różnych zagrożeniach. Są także wśród organizatorów różnych wydarzeń, m.in. obozu dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Brennie. W minionym roku taki obóz odbył się po raz czternasty.

Strażacy, wraz z redakcją "Życia Rawicza" i portalu rawicz24.pl - prowadzili też akcję "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa". Rozdaliśmy kilkadziesiąt urządzeń, które wykrywają tlenek węgla, potocznie nazywany czadem.

- Jest mnogość działalności. Na co dzień może jej nie widać. Jeśli zbierzemy naszą całą działalność z całego roku, to widać ogrom pracy, którą wykonują funkcjonariusze - mówił mł. bryg. Marcin Wysokiński. 

Gratulacje i podziękowania dla rawickich strażaków

Bryg. Robert Natuniewicz podziękował rawickim strażakom zawodowym za codzienną pracę, a także druhnom i druhom z jednostek OSP za wspólne działania. 

- Chwalę załogę, ponieważ średni czas dojazdu straży pożarnej do zdarzeń z poszkodowanymi w powiecie rawickim to 7:16 sekund. Średni czas dla województwa to 8:01. Inni mogą wam pozazdrościć - przyznał brygadier.

Starosta Adam Sperzyński cieszył się, że w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych w 2022 roku żaden ze strażaków z powiatu rawickiego nie ucierpiał. 

- To świadczy o wysokim poziomie wyszkolenia - podkreślił samorządowiec. - Chciałbym podziękować wam za kolejny rok współpracy. W powiecie rawickim możemy się czuć bezpiecznie. (...) Cieszę się również, że zarówno korpus oficerski, jak i aspirancki zwiększają się. Wiadomo, że lata służby biegną i ktoś kiedyś z was może zostanie komendantem powiatowym czy wojewódzkim - dopowiedział.

Podziękowania za współpracę na wszystkich płaszczyznach złożył także druh Rafał Sołtysiak - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE