reklama

Do paszy bydlęcej dodaj kolkotar

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Do paszy bydlęcej dodaj kolkotar - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik powiatu rawickiego” z 2 grudnia 1932 r. zamieścił notkę „Propaganda spożycia soli bydlęcej”. Była to reklama Polskiego Monopolu Solnego, który rozpoczął akcję „uświadomienia rolników”.
reklama

Ta akcja miała na celu przedstawienie korzyści, „jakie przynosi hodowcom bydlęca sól mielona z domieszką kolkotaru*, dodana do pokarmu dla inwentarza”.

Podana jest cena tej soli - 1 kg kosztował „5 i pół grosza”. Z przytoczonych wyliczeń wynika, że koszt roczny na jedną sztukę bydła oscyluje w granicach 28 - 80 groszy. Czytamy, że: „Jak wykazały doświadczenia, wydatek na ten cel (zresztą niewielki) zwraca się wielokrotnie nawet przy obecnym poziomie cen artykułów rolnych”.

Okazuje się, że sól bydlęca (przemysłowa) używana była do celów spożywczych, mimo skażenia kolkotarem.

reklama

O skażeniach soli przemysłowej informowalo rozporzadzenie ministra skarbu

*Kolkotar to czerwonawy tlenek żelaza otrzymywany przy wyrobie kwasu siarkowego, używa się jako tania i pospolita czerwona farba. „M. Arcta Słowniczek wyrazów obcych” podaje informację, że w dawnych warsztatach złotników, pozłotę, jeżeli miała być błyszcząca, polerowano kolkotarem z wodą zakwaszoną octem.

Sól dla bydła w postaci lizawek

reklama

Obecnie w gospodarstwach hodowlanych, w celu uzupełnienia niezbędnych składników mineralnych, sól podaje się w postaci produktów do lizania o różnej wielkości i kształcie. Rolnicza sól paszowa dla bydła wykorzystywana w żywieniu zwierząt może być uzupełniona o różnego rodzaju dodatki, podnoszące jej wartość odżywczą, na przykład kwasy humusowe.

Bogaty wybór takich produktów pozwala na dobór takiego, który najbardziej odpowiada potrzebom konkretnych zwierząt. Stanowią one niezbędny dodatek do pasz spożywanych na co dzień. Oprócz krów, podaje się ją również koniom, owcom, kozom i zwierzynie łownej.

Źródło: sklepsolny.pl

reklama

Co trzeba było zrobić, gdy bydło padło, można przeczytać TUTAJ

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama